Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

12 Aralık 2014 Cuma

Meleklerin Beytül Mamur’daki Cuma Namazı, Dini Hikaye

Camiler, insanların yeryüzünde Allah’a ibadet edebilmek için yaptıkları ve “Allah’ın Evi” olarak adlandırılan mübarek mekânlardır. Beytül Ma'mur ise, gökyüzündeki mukaddes ibadet yerlerinden, yani camilerden biridir. Yeryüzündeki camiler insanlar içinken, Beytül Ma'mur ise melekle içindir. Yüce Allah (c.c.) Beytül Ma'mur’un yanıbaşında, mukaddes evinin şanına yakışacak yücelik ve göz kamaştırıcılıkta bir de minare yaratmıştır.

Cuma günü olunca; dört büyük meleğin de en büyüğü olan Cebrail (a.s.) bu yüce minareye çıkarak gelmiş geçmiş bütün ilâhi vâhiyleri Peygamber'ler vasıtasıyla insanlığa duyuran dudakları ile ezan okur. Arkasından dünyanın sonunu olduğu gibi, tekrar dirilmeyi ve hesap günü toplantısını gür sesli borusu ile ilân edecek olan İsrafil, Beytül Ma'mur Minberine çıkarak hutbe okur. Sonra da ölüm meleği Azrail öne geçerek bütün meleklere namaz kıldırır.

Namaz bitince Cebrail (a.s.) der ki: "Ezan okuduğumdan ötürü kazandığım sevabın tümünü, yeryüzündeki ezan okuyan Muhammed ümmetinin bütün müezzinlerine bağışlıyorum"; İsrafil de der ki: "Bu mübarek günde hutbe okuduğum için elde ettiğim sevabın yekününü Muhammed ümmeti içinden bu gün hutbe okuyan hatiplere veriyorum." Azrail de der ki: "müminlerin hafta bayramı olan bu günde imamlık ederek namaz kıldırdığımın karşılığı olarak kazandığım bütün sevabı yeryüzünde Cuma namazı kıldıran Muhammed ümmeti imamlarına bağışlıyorum."

Bunun üzerine Beytül Ma'mur da hutbe dinleyip Cuma namazı kılan bütün melekler cemaati, hep bir ağızdan şöyle derler; "Kalabalık bir cemaat halinde Cuma namazı kıldığımızın karşılığı olarak elde ettiğimiz sevabın tümünü Muhammed (s.a.v.) ümmeti içinden bu gün ibadet evlerini şenlendirerek yığın yığın kalabalıklar halinde Cuma namazı kılan ve hutbe dinleyen cemaate veriyoruz."

Görülüyor ki "Cuma ezanı okunduğu zaman dünyalık işinizi hemen bırakarak Allah ibadetine koşun" diye emreden Allah (c.c.), haftanın sultanı olan bugün sayesinde müminlerin hafta arası günahlarını sildiği gibi, meleklerin göklerde kıldığı Cuma namazının sevabından da her mümine pay dağıtmaktadır. 


0 yorum:

Yorum Gönder