Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

16 Kasım 2014 Pazar

Tek Kişilik Konferans, Eğitici Hikaye

Ünlü bir profesör, konferans vermek için bir şehre giderken arabası bozulmuş. Yol üstündeki küçük bir kasabada araba arızasını hallettirirken, aklına orada da konferans vermek gelmiş. Hemen duyuru yaptırmış ve biraz sonra da konferans vereceği küçük salona girmiş.

Profesör bir bakmış ki, duyuru yapmasına rağmen sadece bir kişi duruyor salonda. Böylesi durumlara alışkın olmayan, hep dolu salonlara konuşmaya alışkın profesör şaşırmış. Salondaki tek kişi de, konuşmaya başlaması için yüzüne bakıyor.

Söyle bakalım, demiş profesör. Salonda sadece sen varsın, şimdi ben sana konferans vermeli miyim, vermemeli miyim?

Adam utana sıkıla cevap vermiş:

Beyim, ben cahil bir çiftçiyim. Konuşma yapmanın kurallarını bilmem. Ama sana şöyle bir şey diyebilirim. Eğer ahırıma girdiğimde biri hariç tüm hayvanlarımın kaçmış olduğunu görseydim; o bir hayvanı yemsiz bırakmaz, yemini verirdim.

Ünlü profesör çiftçinin bu cevabını çok beğenmiş ve hemen konuşmasına başlamış. Arabası tamir olana kadar yapacak başka işi de olmadığından, konuşmuş da konuşmuş. Aradan epey bir vakit geçtikten sonra, konuşmasını bitirmiş ve mutlu bir yüzle tek dinleyicisi olan çiftçiye dönmüş.

Evet, konuşmamı bitirdim. Ne düşünüyorsun konuşmamla ilgili, anlat bakalım; diye sormuş.

Çiftçi boynunu bükmüş ve cevap vermiş:

Dediğim gibi ben çiftçiyim. Ahırda tek bir hayvan kaldığını görsem bile onu beslerim. Ama ona onun yiyeceği kadar yem veririm. Diğer hayvanlarınkini de onun önüne yığıp, hayvanı çatlatmam...

Tüm Eğitici Hikayeler İçin Tıklayınız

0 yorum:

Yorum Gönder