Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

13 Ekim 2014 Pazartesi

Emzirmenin Bebek ve Anneye Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?
Doğumdan sonra bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alan annenin ilk yapması gereken davranış, kuşkusuz bebeğini emzirmektir. Çünkü bebeği emzirmenin hem bebeğe hem de anneye birçok faydası vardır. Bilim her geçen gün, anne sütünün yeni bir faydasını ortaya çıkarmaktadır. Yapılan her araştırma anne sütünü daha da önemli hâle getirmektedir.
Ancak tüm bilimsel verilere rağmen; annelerin birçoğu yine de gereksiz bir şekilde ek gıdalara yönelmektedir. Bu da bebeğin anne sütünden soğumasına ve anne sütünün de kesilmesine yol açmaktadır. Oysa herhangi bir problem olmadığı takdirde, bebeğin ilk 6 ay sadece mucizevi özellikleri olan anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir.
İşte anne sütünün bebek ve anne için faydaları…

  • Anne sütü, bebekle anne arasındaki duygusal bağı artırır: Doğumun hemen ardından annenin bebeğini emzirmesi, bebekle anne arasında kuvvetli bir duygusal bağ oluşturur. Bu bağ, annenin bebeğine daha yüksek sorumlulukla bağlanmasına yol açar, bebeğin dış dünya ilişkileri daha uyumlu olur.
  • Anne sütü, bebekte güven duygusunun oluşmasını sağlar: Emzirme esnasında kurulan kuvvetli bağ sayesinde, bebekte güven duygusu gelişmeye başlar. Sağlıklı bir emzirme dönemi geçiren bir bebek, sahip olacağı güven duygusu sayesinde; ileriki dönemlerde ruhsal açıdan daha rahat bir birey olur.
  • Anne sütü, beyin gelişimine katkıda bulunur: Beyin hücreleri için gerekli yağ oranları en iyi anne sütüyle sağlanır. Sağlıklı bir beyin gelişimi ise, zihinsel ve bedenen sağlıklı bir birey demektir. Çünkü bu sayede bebekte oluşması muhtemel zekâ geriliği önlenmiş olur.
  • Anne sütü, sindirimi en kolay besindir: Henüz yeni doğan bebeğin midesi, her yiyeceği sindirecek kapasitede değildir. Fakar anne sütü, mideye ulaştığı zaman mide özsularının etkisiyle peynirleşir. Bu da sindirimini bebeğin midesi için daha kolay kılar. Ebeveyn için oldukça zorlu bir süreç olan bebeğin gaz çıkarma süresi, anne sütünde en aza iner.
  • Anne sütü, en ekonomik besindir: Anne sütü bebeğin en kolay ulaşabileceği besindir. Diğer sütlere göre daha ekonomik bir şekilde temin edilebilir. Ayrıca ne ısıtmaya ne de soğutmaya gerek vardır. Çünkü anne sütü çocuk için ideal sıcaklıktadır.
  • Anne sütü alan bebekler daha az hasta olur: Her zaman taze olan anne sütü, içinde mikrop barındırmadığı için bebeğin bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir. Bebeklerin en sık yakalandığı enfeksiyon hastalıklarından olan kulak ve solunum yolu enfeksiyonları, anne sütü alanlarda daha az görülür. Ayrıca menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, ishal, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar ve alerjik hastalıklar; anne sütü alan bebeklerde daha az görünür. Özellikle bağışıklık sistemi yeterince gelişmeden doğan prematüre bebekler, anne sütünün bu faydasına daha çok muhtaçtırlar.
Emzirmenin anneye yararları:
  • Emziren annede; meme kanseri, yumurtalık kanseri ve kemik erimesi (osteoporoz) daha az görülür.
  • Altı aydan fazla emziren annelerde ise; gebelikte alınan kilonun verilmesi daha kolay olur ve ruhsal olarak bu anneler kendilerini daha iyi hissederler. 
  • Yukarıda belirttiğimiz nedenlerle emziren annelerin çocukları daha sağlıklı olur. Bu da; anneler için ek bir mutluluk kaynağıdır ve bunu da emzirme eylemi sağlar.

0 yorum:

Yorum Gönder