Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

23 Ağustos 2014 Cumartesi

Cumhurbaşkanı Yemin Töreni, Andiçme Nasıl Yapılacak

erdoğan ne zaman yemin edecek, cumhurbaşkanı yemini nedir, cumhurbaşkanı nasıl yemin eder, cumhurbaşkanı nerede yemin edecek, başbakan ne zaman yemin edecek, cumhurbaşkanlığı yemini nasıldır, erdoğan andiçerken kimler seyredecek, cumhurbaşkanı yeminden sonra ne yapar, recep tayyip erdoğan ne zaman yemin edecek, 12. cumhurbaşkanı nasıl yemin edecek, cumhurbaşkanı nasıl yemin edecek, abdullah gül görevi ne zaman devredecek, erdoğan köşke nasıl çıkacak, erdoğan köşke ne zaman çıkacak, köşkün yemin töreni nasıl olur
Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, görevi Abdullah Gül'den devralacağı 28 Ağustos Perşembe günü Meclis'te andiçecek. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Genel Kurulu'nu 28 Ağustos Perşembe günü saat 14.00'te olağanüstü toplantıya çağırdı.

Andiçme Töreni Nasıl Yapılacak?
TBMM Genel Kurulu, Cemil Çiçek'in başkanlığında saat 14.00'te olağanüstü toplanacak.

Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'na andiçmek üzere geldiğinde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek oturumu açacak ve en yaşlı Başkanvekili sıfatı ile Ayşenur Bahçekapılı vasıtasıyla Erdoğan'ı Genel Kurul salonuna davet edecek. Çiçek, Erdoğan'a 12. Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanağı Başkanlık Divanı'nda verecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Bahçekapılı ile Genel Kurul kürsüsüne gelecek ve andiçeçek. Anayasa'nın 103. maddesine göre, Erdoğan şu şekilde andiçecek:

"Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim."

Erdoğan'ın andiçmesini Genel Kurul'da bulunan milletvekilleri ve konuklar ayakta izleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, andiçmesinin ardından İstiklal Marşı okunacak, daha sonra Bahçekapılı ile Genel Kurul salonundan ayrılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, andiçme töreninde, anayasa ve içtüzük hükümleri gereğince siyah elbise giyecek.

Bahçekapılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı askeri tören kıtası ile uğurlayacak.

Erdoğan, daha sonra Anıtkabir'e, ardından da Çankaya Köşkü'e çıkarak, görevi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den devralacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları İçin Tıklayınız

0 yorum:

Yorum Gönder