Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

6 Temmuz 2014 Pazar

Yetersiz Su Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Su, bir canlının hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan unsurların başında gelir. Canlılar yaşamlarını normal bir biçimde sürdürebilmek için, belirtilen ölçülerde ve sıklıkta su almak zorundadır. Vücudun ihtiyacı olan suyu karşılayamayan canlılarda, birtakım sağlık sorunları çıkar. 

Yetersiz su tüketiminin vücuda kanıtlanmış zararları şunlardır:

İnsanları günlük su ihtiyaçları vücut kilolarına bağlı olarak hesaplanmaktadır. İhtiyacı olan su miktarını alamayan bir insanda; yorgunluk, hâlsizlik, dikkati sağlayamama, odaklanma ve hafıza sorunları ortaya çıkar. Vücuttaki su miktarı, olması gerekenden %2 bile azalsa; bu eksik ile ortaya çıkan yorgunluk ve hâlsizlik, denge problemleri ve ev kazalarına yol açar. 

Hücrelerin sağlıklı işleyişi için dahi zorunlu bir ihtiyaç olan suyun eksikliği, vücuttaki tüm sistemlerin işleyişinde sorunlar çıkartır. Sağlıklı işleyişi bozulan bir vücutta, sistemler doğal işleyişlerini kaybeder. Yetersiz su alımı sonrası, çalışma temposu bozulan sistemler sonucu vücutta yağ miktarı artar. Artan yağ miktarı aşırı kiloya, dolayısıyla yeni sağlık sorunlarına yol açar. Bu yüzden vücudun doğal sistemini koruması için, insanların kilolarıyla orantılı olarak gereken su tüketimini yapmaları gerekir.


0 yorum:

Yorum Gönder