Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

6 Temmuz 2014 Pazar

Aşırı Su Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Canlı hayatının temeli olan su; yararları kadar zararları da olabilecek bir madde. Susuz kalan her varlık gibi hayatını devam ettiremeyecek olan insan vücudu; aşırı miktardaki su ile de farklı sıkıntılar yaşıyor. Yani her şeyde olduğu gibi; suyun da çoğu zarar.

Aşırı su tüketiminin vücuda kanıtlanmış zararları şunlardır:

Normal şartlarda, bir insanın günlük 2 litre su tüketmesi gerekir. Bu miktarın üstündeki tüketimlerde ise sorunlar çıkmaya başlar. Örneğin; 5 Litre ve üzeri içilen su son derece sakıncalıdır. Bu durumda, vücutta fazla sudan dolayı ödem oluşmaya başlar ve vücut bunu atmakta zorlanır. Fazla su ile mücadele eden vücut, mineralleri atmaya başlar. Mineral kaybı ise vücut için son derece zararlıdır. Ayrıca kısa zaman içerisinde tüketilen 5 litre suyun beyin kanamalarına kadar götüren çok ciddi sakıncaları vardır. 

Aşırı su tüketiminde; bacaklarda ödem ve karında asit oluşur. Bu da ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Bu hastalıkar; kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, siroz, kronik karaciğer rahatsızlığıdır. Bu hastalıklara sahip olan kişiler sıvı tüketimine dikkat etmeli, aşırılıklardan kaçınmalıdır.


0 yorum:

Yorum Gönder