Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

20 Mart 2013 Çarşamba

Suyun Vücuda Sağladığı 10 Fayda

Su, vücudun tüm sistemlerinde önemli rol oynuyor. Eklemlerden bağırsaklara, deriden böbreklere kadar her organın suya ihtiyacı var.
1-Karbonhidrat, protein ve vitamin gibi önemli besin öğelerinin vücut içerisinde gerekli bölgelere ulaşmasına yardımcı oluyor.
2-Hücrelerde ve bağırsaklarda oluşan artık maddelerin böbreklerle taşınıp, daha sonra vücut dışına atılmasına katkıda bulunuyor.
3-Eklemlerin daha kaygan olmasına olanak sağlıyor.

4-Gözlerin, ağzın ve burnun nemli olasını sağlarken derinin nemini kontrol altında tutuyor.
5-Vücut ısısını dengelerken kanı yeterli hacimde tutuyor.
6-Kullanılan ilaçların gerekli olan yerlere ulaşmasını sağladıktan sonra oluşan artık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.
7-İşlevsel yararları dışında günlük yaşamımızda doygunluk hissine çok daha çabuk ulaşmamızı sağlayarak veiştahı keserek zayıflamayı hızlandırıyor. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile birlikte tüketilen su, iyi bir iştah kesici. Özellikle kilo kaybını sağlayan beslenme programlarında öğünlerden önce içilen ikişer bardaksu iştahı azaltıyor.
8-Bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önlüyor.
9-Metabolizmanın da daha iyi çalışmasına yardımcı olarak kilo vermeyi sağlıyor.
10-Zayıflama sırasında yağların yanması ile oluşan artık ürünlerin atılmasına da katkıda bulunuyor.

Susuz kalmak vücudu kurutuyor, zihni bozuyor
Yetersiz su içilmesi (Normal bir insanın günlük su tüketimi ne olmalıdır?) birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Susuz kalan vücut, kendi suyunu tutmaya çalışıyor. Sonuç olarak idrara az çıkılıyor, kan hacmi azalıyor ve tansiyon düşüklüğü görülüyor. Deri, dışkı veakciğerler ile su kaybı devam ettiği için vücut kuruyor ve sağlığını yitiriyor. Vücuttaki suyun azalması sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak sıkışmaları, zihinsel performansta bozulmalar, beden hareketlerinde azalma ve baş ağrılarını beraberinde getiriyor. Hatta uzun süreli susuzluk sonrasında vücuttaki sıvı miktarının yüzde 15’inin kaybedilmesi, komaya ve hatta yaşamın kaybedilmesine bile sebep olabiliyor.


"Su Hakkında Bilmediklerimiz" Sayfası İçin Tıklayınız

0 yorum:

Yorum Gönder