Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

20 Ocak 2013 Pazar

Kara Ocak Katliamı 20 Ocak 1990

Kara Ocak (Qara Yanvar), Kara Cumartesi veya 20 Ocak faciası, 1990 Ocağında 19'unu 20'sine bağlayan gece Sovyet Ordusu'nun Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye girmesiyle gerçekleştirilen katliamdır.

Yüzyıllardır yaşadığı ülkesinde, Ermeni'leri istemediğini demokratik bir şekilde belirtilen Azeri Türkü'ne karşı Rus Ordusu ve Ermeni çeteleri tarafından yapılan bu katliam; aradan geçen 23 yıla rağmen unutulmamıştır.  Bakü sokaklarına dökülüp, ülkelerinde Ermeni istemediklerini söyleyen ve protestolar yapan Azeriler; Ermenilere yapılan katliamı durdurmak bahanesiyle Bakü'ye giren Rus Ordusu tarafından katledildi.  

Sovyet birlikleri, 20 Ocak 1990'da Ermenileri korumak iddiası ile Bakü'ye giderek 143 kişiyi öldürdü. Sovyet Ordusunun sert müdahelesi Azeri halkında büyük tepkilere sebep oldu. Bu bastırma protesto eden Azerileri cezalandırmaktan öte; artan milliyetçi akımları ve bağımsızlık girişiminde bulunabilecek tüm Sovyet cumhuriyetlerine bir göz dağı niteliğindeydi. Ancak bu taktik geri tepti ve Sovyet yönetimi altındaki Azerbaycan'da, diğer Sovyet cumhuriyetlerinde de olduğu gibi, milliyetçilik akımını ve bağımsızlık talebini hızlandırarak, Azeri halkında Sovyet yönetiminin topluca reddine neden oldu ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünü hızlandırdı. 

0 yorum:

Yorum Gönder