Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

16 Haziran 2012 Cumartesi

İstanbul 2020 Olimpiyatları Logo Tasarımları

2020 Olimpiyatları’na aday olan İstanbul’un oyunlarda kullanacağı logo için yapılan halk oylaması, 20 Haziran Çarşamba günü saat 24:00′de sona erecek. İşte İstanbul 2020 için aday logolar.

Logo 1:Kırmızı kuşaklar, İstanbul'un simgesi olan laleyi temsil ederken, aradan geçen mavi kuşak İstanbul Boğazı'nı simgeliyor. Lalenin açık yaprakları ve mai kuşağın birleşmesiyle de dünyaca ünlü hoşgörü simgesi Mevlana simgesi oluşuyor.

Logo 2: İstanbul diyince akıllara ilk gelen simgelerden ikisi lale ve İstanbul silüetidir. Logo tasarlanırken lale figürünün içerisine İstanbul silüeti yerleştirilerek zihinlerdeki İstanbul ile logo arasında güçlü bir bağ kurulması amaçlanmıştır. Lale figürünün alt kısmı Asya kıtasını üst kısmı ise Avrupa kıtasını temsil etmektedir.

Logo 3: İstanbul, kendisini en çok çağrıştıran simgelerden biri olan lale ile sembolleştirilmiştir. Lale figürünün ortasındaki alan İstanbul'un eşsiz güzelliklerinden ve simgelerinden biri olan boğazı temsil etmektedir. Ayrıca lale figürü İstanbul'un üzerine kurulu tek şehir olduğunu yansıtmaktadır.

Logo 4: Geleneksel Türk çini motiflerinden oluşan iki ana parça, İstanbul Boğazı'nın iki yakasını simgeliyor. İkisinin birleşimi ise İstanbul'un simgelerinden olan laleyi oluşturuyor.

Logo 5: Merkezde birleşerek farklı renklerde dönen figürler, İstanbul'u farklı kültürülerin birleştiği ve tüm dünyaya yayıldığı bir merkez olarak konumluyor. Renkler ve şekiller geleneksel Türk çini sanatının motiflerinden izler taşıyor.

Oyunuzu aşağıdaki bağlantıdan kullanabilirsiniz.
http://www.istanbul2020.com.tr/tr/index.html

0 yorum:

Yorum Gönder