Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

1 Mart 2012 Perşembe

Türk Lirası'nın Simgesi Belli Oldu

Türk Lirası'nın uluslararası alanda tanınırlığını arttırmak ve yükselen değerini perçinlemek amacıyla başlatılan "Türk Lirası Simge Yarışması" sona erdi. TL'yi simgeleyen logo bugün Merkez Bankası'nda Başbakan Erdoğan tarafından tanıtıldı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 'Yarım Çıpa' şeklinde tasarlanan logonun, güveni simgelediğini vurguladı. Başçı, simgenin bilgisayarlara minik bir program kurulduktan sonra (Altgr+T) tuş kombinasyonu ile kullanılabileceğini söyledi.

Logonun tasarımcısı Tülay Lale, tasarladığı logonun doğu ve batı arasındaki köprü olma durumumuzu yansıttığını söyledi.

Artık 350 TL yerine, ¨ 350 yazılabilecek.


Değerlendirme Jürisi tarafından yediye düşürülen tasarımlardan seçilen Türk Lirası Simgesi için açılan yarışma 2011 Eylül'ünde başlamıştı. Sokakteki herkesin çizebileceği kadar kolay ve T ve L harflerinden oluşması istenen simge için yarışmaya 8362 aday simge katılmıştı.
SİMGEYİ YÜKLEMEK İÇİN İŞLETİM SİSTEMİ İSMİNE TIKLAYIN 
Windows<
MacOS<
Pardus
Debian Linux (örn. Ubuntu)
RedHat Linux (örn. Fedora)

Mobil cihazlarınızla TL simgesini görüntülemek için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.:
Android iOS 

Kurulum Bilgisi:
Yapmış olduğunuz kurulum, işletim sisteminizin program dosyaları alanına "TCMB" isimli bir klasör oluşturmuştur. Bu klasörde, başlangıç menünüzde bir kısayolu da bulunmakta olan "TLSimgeKisayol.exe" programı yer almaktadır.

Bu programı çalıştırıp herhangi bir metin düzenleyicide, "AbakuTLSymSans" yazı tipini seçtiğiniz taktirde AltGr+T ve Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonları ile TL simgesini kullanabilirsiniz.

Programı kapatmak için, sistem menüsü alanından TL simgesini sağ tıklayarak "Çıkış" seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

0 yorum:

Yorum Gönder