Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

4 Mart 2012 Pazar

Mutluluğun Fotoğrafını Çekebilir Misiniz?


Her şey ünlü şair Nazım Hikmet'in ünlü ressam Abidin Dino'ya; "Bana mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin?" diye sormasıyla başladı. O ünlü sorudan bu zamana; insanlar iki büyük sanatçı arasında geçen bu diyalogun sihrine kapılıp; soyut kavramların aslında çizilebileceğini ve fotoğraflanabileceği konusunda derin tartışmalara girdiler. 

Abidin Dino'ya göre mutluluk; tüm olumsuzluklara rağmen evde aile saadeti ile geçirilen huzurlu bir zamandı. Ama mutluluk herkese göre değişen bir kavramdı ve insanlar birbirlerinden farklı şeylerle mutlu olabiliyorlardı. Aynı insanın farklı zamanlarda farklı şeylerle mutlu olabilmesi bile mümkünken; bu sorunun bir tek cevabının olabileceğini zaten kimse düşünemez.

Gördüğünüz fotoğraf da; "Bana mutluluğun fotoğrafını çekebilir misin?" sorusunun bir cevabı olabilir. Giyimlerinden oldukça fakir oldukları anlaşılan bir baba-oğul... Ama ikisi de mutlu. Çocuk taktığı plastik güneş gözlüğünden mutlu, baba ise çocuğunun mutlu olup gülmesinden...

Sonuçta bu fotoğraf bir mutluluk resmi, önemli olan imkanlar değil. Önemli olan mutlu olmak. Onların imkanları geniş olmayabilir. Ama şu an için bile olsa mutlular. Ya siz? Nelere sahipsiniz ve ne kadar mutlusunuz? Sahi, siz mutluluğun resmini yakalayabiliyor musunuz kendi hayatınızda???

0 yorum:

Yorum Gönder