Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

17 Ocak 2012 Salı

Bel Sağlığımızı Korumanın Yolları


BEL SAĞLIĞIMIZI KORUMANIN YOLLARI

Bel kas iskelet sistemi ağrılarının en sık görüldüğü yerdir. Sanayileşmiş ülkelerde yaşayanların yaklaşık % 80’i aktif yaşamlarının bir bölümünde bel ağrısı çekerler.
Hastaların %90’ı 2-3 ay içinde iyileşmekle birlikte tekrarlar sıktır.Bel ağrılarının %10’u kronikleşir. Populasyonun yaklaşık %1’i bel ağrısı nedeniyle tam özürlüdür.
Bel bölgesi travmaya yatkın bir bölgedir. Ağrılı atakları tedavi etmek kolay, yerleşmiş ağrıyı tedavi etmek zordur.

Bel sağlığımızı tehdit eden risk faktörleri şunlardır:

İşle ilgili faktörler:

Ağır fiziksel aktivite ile çalışmak
Uzun süreli aynı pozisyonda çalışmak
Öne eğilerek çalışmak
Kalçalar sabitken beli, gövdeyi döndürmek
Ağır kaldırmak ve taşımak
Ayaklar sabit dönmek
Tekrarlamalı iş
Titreşime maruz kalmak

Kişisel faktörler:

Kondisyon yetersizliği (hareket azlığı)
Sırt bel kaslarının güçsüzlüğü
Şişmanlık
Sigara

Psikolojik faktörler:

İş memnuniyetsizliği
Yetersiz psikolojik destek
Monoton iş
Aile ve iş hayatındaki sorunlar

Bel ağrılarının en fazla nedeni yanlış kullanım ve kötü postürdür.
Bel hastalıklarını iki grupta toplayabiliriz:
Belin iyi karakterli hastalıkları: Postür bozuklukları, yumuşak doku bozuklukları, bel fııtğı, kireçlenme, bel kaymaları
Belin kötü karakterli hastalıkları:Tümörler, İltihabi ve inflamatuar hastalıkları, kemik hastalıkları, kırıklar

Bel ağrıları oluştuğunda neler yapmalıyız?

1-2 gün istirahat
Basit ağrı kesici kullanımı
Akut dönemde soğuk, daha sonraki dönemde sıcak uygulamalar

Ne zaman doktora gitmeliyiz?

İstirahate ve basit ağrı kesiciler kullanımına rağmen devam eden ağrı
Bacağa yayılan ağrı ve uyuşukluk şikayeti
Ani gelişen idrar-dışkı kaçırma
Bacak ve ayakta ani gelişen güç kaybı

Bel ağrılarından kurtulmak için neler yapmalıyız?

Bel sağlığını korumak için ağır kaldırmaktan kaçının, eğer kaldırmak zorundaysanız dizlerinizi kırarak, çömelerek yerden alın. Simetrik bir şekilde ve gövdeye yakın tutun.
Bir eşya taşırken onu gövdenize yakın taşıyın,taşınacak eşya gövdeye ne kadar yakın olursa, omurgaya binen yük o kadar az olur.

Bir cismi kaldırmadan önce onun ne derece ağır olduğunu tahmin etmeye çalışın,kaldırma işlemine geçmeden önce, hafif yoklayarak test edin , ağırlığı hakkında emin olduktan sonra kaldırın.
Ağır bir yükü taşırken belinizden daha yukarı kaldırarak taşımayın.

Sandalye veya koltukta otururken dik pozisyonda oturun,bunu alışkanlık haline getirin. Bu esnada diz ekleminizin, kalça ekleminden yüksekte olmasında ve ayak tabanlarının yere temasında tam düz olmasında fayda vardır.
Yumuşak alçak ve derin koltuklarda oturmayın.Kol konabilecek koltuk ve sandalyeleri tercih edin.
Sandalyede otururken ayaklarınızın altına bir basamak çekerseniz daha rahat edersiniz.
İşyerinde sürekli oturur pozisyonda çalışmak zorunda iseniz,arada kalkıp pozisyon değiştirin, uzun süre ayakta kalmak kadar uzun süre oturur pozisyonda durmakta bele binen yükü arttırır. Oturduğunuz koltuğa bel ve sırtı destekleyecek bir yastık koyun.

Çocuklarınız oturarak ders çalışırken öne ve yana eğik durmamaları konusunda sık sık uyarın,uzun süre masa başında çalışmak zorunda kalınıyorsa, öne eğilmeyi engelleme amaçlı masanın bir miktar eğimli olması gerekir.
Lavaboda elinizi yüzünüzü yıkarken, dişinizi fırçalarken eğilmeyin, belinizi dik pozisyonda tutun. Mümkünse lavabonuzu yüksek pozisyonda yaptır
Günlük yaşantınızda ani hareketlerden kaçının, özellikle yataktan ve koltuktan kalkarken ani hareketlerden kaçının.Yataktan kalkarken önce tam yan dönün ayaklarınızı sarkıtın, kolunuzdan ve dirseğinizden destekle yavaş hareketlerle kalkın.

Yatakta yatış pozisyonlarımızda bel sağlığı açısından çok önemlidir. Doğru yatış pozisyonları olması gerekir. Sırt üstü pozisyonda yatarken dizlerin altına birer yastık desteği ile dizler hafif bükük şekilde, yan yatar pozisyondayken her iki diz hafif bükük, her iki dizin arasına birer yastık desteği konmalı, yüzü koyun pozisyonda yatmamaya özen gösterilmeli.

Evde süpürge yaparken ve yerleri silerken öne doğru eğilmeyin, belinizi dik pozisyonda tutun.
Ayakta çalışırken ayağınızın altını bir cisimle destekleyin, zaman zaman ağırlığı bir bacağınızdan diğerine aktarın.
Araba kullanırken arkaya dayandığınızda koltuk belinizi desteklesin,uzun bir yolculuğa çıkarken ince bir yastıkla belinizi destekleyin. Arabaya bindiğinizde koltuğunuzu pedallara yakın ayarlayın, her iki diziniz kalça ekleminden yukarıda olmalı.

Sağlıklı iseniz hergün kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın, haftada en az üç kez düz zeminde 30 dakikalık yürüyüşler yapın. Unutmayın ki bel çevresi kaslarımız belimizin doğal korsesidir, ne kadar güçlü olursa o kadar az sorun yaşarız. Eğer bel sağlığınız bozuksa, doktorunuzun tavsiyesine göre egzersiz programına başlayın. İşlerinizi yaparken arada dinlenmeye özen gösterin. Egzersiz yaparken zorlayıcı hareketlerden kaçının, egzersizin ağırlığını yavaş yavaş arttırın. Bel rahatsızlığınız varsa güreş, boks, futbol, basketbol gibi sert ve mücadeleli sporlardan kaçının.

Çok yüksek topuklu veya düz taban ayakkabılardan kaçının, bel ağrılarınızı arttırabilir.
Bel hastalığınızın kesin tanısı konmadan belinize manuplatif uygulamalar(beli çektirme) yaptırmayın, bu tür uygulamalar sakat kalmanıza kadar giden durumlara sebep olabilir. Uzman hekime danışmadan bel korsesi kullanımından kaçının, uzun süre bel çevresi kasların hareketsiz kalması, kasların güçsüzlüğüne ve bel ağrılarının artışına yol açar

0 yorum:

Yorum Gönder