Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

5 Aralık 2011 Pazartesi

Nefsine Ağla (Kerbelâ Şehitleri'nin Aziz Hatırasına)

Kerbelâ Şehitleri'nin Aziz Hatırasına Hürmetle...

Aşure günü bütün Halepliler, şehrin Antakya kapısında toplanırlar ve Ehl-i beyt'in yasını tutarlardı. Yezid'in, Şimr'in yaptığı zulümleri bir bir sayarak, feryat edip ağlarlardı. Sesleri bütün ovayı, çölü kaplardı.

Yine böyle bir aşure günü, şehire garip bir şair geldi. Merak edip kalabalığın bulunduğu tarafa doğru gitti. 

İnsanları feryadü figan içinde görünce kendi kendine, ''Herhalde büyük bir bey öldü. Bu kalabalık sıradan biri için toplanmaz'' dedi. Topluluğa yaklaşıp birine sordu: 

''Ben yabancıyım, onun için bilmem. Ölen kimsenin özelliklerini bana söylerseniz, güzel bir mersiye yazarım. Şairliğim için de bir azık parası verirsiniz'' dedi. 

Bu sözleri duyanlardan biri, 

''Sen deli misin, yoksa Ehl-i beyt düşmanı mısın? Aşure gününden haberin yok mu? Ehl-i beyt için üç gün yas tutmanın, 100 sene ibadetten daha değerli olduğunu bilmiyor musun?'' dedi.

Şair, 

''Her mümin Hz. Muhammed'i ne kadar çok seviyorsa, onun ciğerparesi Hz. Hüseyin efendimizi de o kadar çok sever. Doğru ama Yezid'in devri nerede? Aradan kaç yıl geçmiş? Kerbelâ faciasının haberi buraya ne kadar geç gelmiş? Körlerin gözleri bile, o kötülükleri gördü. Sağırlar bile, onların acıklı hikâyesini işitti. Siz şimdiye kadar uyuyor muydunuz? Kerbelâ'yı yeni mi duydunuz? Yas tutup elbiselerinizi parçalıyorsunuz'' dedi.
 ***
Ey uyuyakalanlar, gaflet uykusuna dalanlar! Hz. Hüseyin'e değil, asıl siz kendinize yas tutun. Kendi yıkık, gönlünüze yıkık meşrebinize ağlayın, feryat edin. Çünkü sizin gönlünüz dünyadan başka bir şeyi görmüyor.
Nerede imanın yüzünüze düşürdüğü nur? Nerede dinin size lutfettiği mutluluk? 

Allah'ın lutuf ve ihsan denizine daldığınız halde, neden eliniz avucunuz bomboş?

0 yorum:

Yorum Gönder