Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

28 Aralık 2011 Çarşamba

Darwin'den Evrim Baklavası Tarifi

Etrafta un çuvalları var. Bidonun içinde de su var. Yine şeker çuvalıda kenarda duruyor. Fırında tam karşıda. Gördüğünüz un çuvalı açık olan pencereden gelen hava cereyanı ile devrilir ve tepsinin içine akar. 

Bu un çuvalı devrilirken yanındaki şeker çuvalına takılır oda tepsinin içine akar. Ani bir sarsıntı ile su bidonu yerinden kayar ve tepsinin içine dökülür. Hava cereyanının verdiği ilk ivme ile kaygan zemin üzerinde duran tepsi ritmik hareketlerle gider gelir ve içindeki materyal hamur halini alır. 


Güçlü hava cereyanları ile yerinden kopan hamur parçacıkları masanın üstüne düşer. Kenarda duran oklava ise yerinden kayarak hamurun üstüne denk gelir ve hava akımının sağladığı mevcut ritmik hareketlere kapılarak ileri geri hareket etmeye başlar ve bu esnada yufkalar incecik açılır. 

Rüzgârlar yardımı ile yufkalar yerinden havalanarak tepsilerin içine düşer. O anda yine güçlü hava cereyanlarına maruz kalan ceviz parçacıkları yufkanın iç yüzeyine yayılır. Hazır hale gelen tepsi karşıda duran ve ezelden beri yanık olan fırının içine muhtemel büyük bir sarsıntı ile düşer ve fırının kapağıda o esnada kapanır. Belli bir süre sonra muhtemel zıt bir yer hareketi ile fırının kapağı geri açılır ve içinden pişmiş tepsi dışarı düşer. Ve baklava husule gelir. Afiyet olsun (!)

0 yorum:

Yorum Gönder