Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

30 Eylül 2011 Cuma

Bayram Namazı (Soru - Cevap)

 SORU: Bayram namazı ne zaman kılınmaya başlanmıştır?
 CEVAP: Bayram namazı, hicretin ikinci yılında kılınmaya başlanmıştır. Meşruiyeti Kitap, Sünnet ve İcma ile sabittir.

SORU: Bayram namazının hükmü nedir?
 CEVAP: Bayram namazının hükmü vaciptir (Şafiilere göre sünnettir).


SORU: Bayram namazının vacip olmasının delili nedir?
 CEVAP: "Namaz kıl ve kurban kes" (Kevser, 2) mealindeki âyet-i kerime ile Peygamber Efendimizin devamlı kılması ve kıldırması bayram namazının vacip olmasının delilidir.

SORU: Bayram namazı kimlere vaciptir?
 CEVAP: Bayram namazı, kendisine cuma namazı farz olan herkese vaciptir(Şafiilere göre, bayram namazını kılmak mukim, yolcu, erkek ve kadın herkes için sünnettir).

SORU: Bayram namazının şartları nelerdir?
 CEVAP: Cuma namazının sahih olması için gerekli şartlar bayram namazının sıhhati için de gereklidir. Ancak cuma namazı için hutbe okumak farz, bayram namazı için sünnettir.

SORU: Bayram namazı ne vakit kılınır?
 CEVAP: Bayram namazı, bayramın birinci günü güneşin bir veya iki mızrak boyu yükselmesinden zeval vaktine kadar olan süre içinde kılınır.

SORU: Bayram namazı nasıl kılınır?
 CEVAP: Cemaat halinde kılınan bayram namazı için ezan ve kamet yapılmaksızın imam iki rek'at ramazan veya kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de "iki rekât bayram namazına, uydum hazır olan imama" diye niyet eder. "Allahü Ekber" diye iftitah tekbiri getirilir. ve eller bağlanır. Hep birlikte sessizce "Sübhaneke" okur. Sonra imam açıktan, cemaat de sessizce "Allahü Ekber" diye üç kere tekbir getirir. Tekbirlerde eller yukarı kaldırılıp ondan sonra yanlara salıverilir ve tekbirler arasında üç tesbih miktarı durulur. Üçüncü tekbirden sonra yine eller bağlanır. İmam sessizce "Eûzu-besmele"den sonra açıktan Fatiha süresi ile bir miktar daha Kur'an-ı Kerim'den okur ve açıktan "Allahü Ekber" diyerek rükû ve secdelere gider. Cemaat de sessizce tekbir alarak imama uyar. Sonra yine tekbir getirilerek ikinci rekâta kalkılır. İmam sessizce besmeleden sonra, yine açıktan Fatiha ile bir miktar daha Kur'an okur. Tekrar üç defa eller kaldırılarak birinci rekâtta olduğu gibi üç tekbir alınır (Şafiilere göre birinci rekâtte yedi, ikinci, rekâtta beş tekbir gitereler ve tekbirler he iki rekâtta da kıraatten önce alınır). Bundan sonra yine imam açıktan cemaat de sessizce "Allahü ekber" diye tekbir getirerek rükû ve secdelere varılır. Sonra da oturulup "tahiyyat, salli, barik ve rabbenâ" duâsı sessizce okunarak selâm verilir.
 İmam bundan sonra minbere çıkarak hutbe okur, arkasından duâ edilerek namaz tamamlanmış olur.

0 yorum:

Yorum Gönder