Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

9 Ağustos 2011 Salı

Pilleri Neden Çöpe Atmamalıyız?

Piller :
Cıva, Kadmiyum, Kurşun, Çinko, Mangan, Lityum, Demir, Nikel, Kobalt
gibi kimyasal maddelerden üretilir.

Bu kimyasal maddelerin gelişigüzel çöplere atılması, doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi çevre açısından büyük tehlikeler yaratır. Örneğin,

- Metaller toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışabilir.
- En başta toprak kullanılmaz hale gelir ve metallerin yarattığı su kirliliği sudaki ekosistemi alt üst eder.
- Etkilenen sadece su ekosistemi değil, aslında tüm ekosistemdir.
- Zaman içerisinde yiyecek ve içeceklerle bu etkiler insanlar üzerinde de görülür.

Bir küçük kalem pil 4 metrekare toprak kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirir.
Pillerin içindeki tüm maddelerin zararı kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabilir. Maddeler daha önce de belirtildiği gibi toprağa karışarak hayvanların yediklerinden ya da sulardan insan vücuduna karışır.
Atık pillerin sebep olduğu hastalıklar başında nörolojik bozukluklar Merkezi sinir sistemi hastalıkları Kanser, Böbrek ve Karaciğer hastalıkları gelir.
Örneğin Kadmiyum, yüksek tansiyona, kalp hastalıklarına, akciğer kanserine, akciğer hastalıklarına, doku tahribine ve kansızlığa neden olur.

Kurşunun meydan getirdiği olumsuzluklar ise;
Vücudun hassaslaşması, kuvvetten düşme, uykusuzluk, kabızlık, zihin bulanıklığı,
böbrek hastalıkları ve felç olarak sıralanabilir. Ayrıca kurşun; işitme bozukluğuna, sinir iletim sisteminde ve hemoglobin bileşiminde düşmeye kansızlığa, mide ağrısına, böbrek ve beyin iltihaplanmasına, kısırlığa, kansere ve ölüme neden olmaktadır.

Sinir sisteminin cıva bileşiklerine karşı çok yüksek hassasiyeti vardır. Bunun yanında vücuda alınan civanın beyin ve böbrekler üzerinde de ağır tahribatlar yarattığı yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir. Cıva yoğunluğunun vücutta yükselmesi tansiyon yükselmesine, kalp krizine, deride kızarıklık ve yaralar oluşması ile gözlerin zarar görmesine neden olabilir.
 
Cıva doğada bozulmaz. Cıva ve cıva bileşikleri halk ve çevre sağlığı bakımından çok tehlikeli ve zehirlidir. Akan pildeki cıva hızla deri veya solunum yolu ile vücuda girebilir.
Bu maddenin az miktarda suda bulunması dahi ciddi tehlike oluşturur. İçme suyu veya gıda zinciri yolu ile insan vücuduna giren cıva;

- Parastezi, ataksi, dişartri ve sağırlık gibi nörolojik bozukluklara,
- Merkezi sinir sisteminin tahribine ve kansere,
- Böbrek, karaciğer, beyin dokularının tahribine,
- Kromozomları tahrip edip sakat doğumlara neden olmaktadır.

0 yorum:

Yorum Gönder