Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

16 Ağustos 2011 Salı

İstanbul'da Akbil Kaldırılıyor mu?


akbil kalkacak mı, akbil kullanılmayacakmı, akbil ne zaman kaldırılacak, 
İSTANBUL- TRT Haber’in sorularını yanıtlayan İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, Akbil`in kaldırılmasının söz konusu olmadığını ve temassız kartla paralel kullanılacağını söyledi. 
İleride şehir kart konseptine dönüşecek
TRT Haber’in konu ile ilgili sorularını yanıtlayan Genel Müdür Baraçlı: "Kamuoyunda Akbillerin ağustos sonunda tümden kaldırılacağına dair bir algı var. Vatandaşlarımız telaşlanmasın, çünkü Akbil uygulamasının kaldırılması söz konusu değil. Değişim kampanyamız da devam ediyor" dedi. 


İETT`nin kağıt biletten Akbil`e geçtiğini söyleyen Baraçlı, "Şimdi de elektronik kart dönemini başlatıyoruz. Uzun vadede Akbil’in yerini alması beklenen temassız elektronik kartı daha hızlı ve daha güvenli bir ulaşım için tasarlıyoruz" dedi. Halen vatandaşların toplu taşıma araçlarında hem Akbil hem de temassız kartı kullanabildiklerini söyleyen Baraçlı, “Teknoloji sürekli değişiyor. İstanbulluları uluslar arası standartlarda ulaşım kalitesine kavuşturmak ve ulaşım hizmeti verirken son teknolojilerden yararlanmak amacıyla bu çalışmayı yapıyoruz. Akbil ile eş zamanlı olarak kullanılabilen elektronik kart uluslar arası standartlara uyumlu, kopyalama ve ataklara karşı dirençli olarak üretildi. Kart temassız olduğu için kullanım kolaylığı sağlıyor ve kullanıcı kartını cüzdanından çıkarmadan geçiş cihazına okutabiliyor” şeklinde konuştu. Baraçlı, temassız elektronik kartın teknolojisinin otobüs başına düşen yolcu yoğunluğu hakkında kesin ve doğru rakamları vereceğini ve bu sayede hat planlamalarının gerçek verilerle yapılacağını sözlerine ekledi. Baraçlı, son olarak İETT’nin başlattığı ‘Akbilini getir, Elektronikkart’ı al’ kampanyasına değindi ve vatandaşlara hem kampanyadan hem de elektronik kartın avantajlarından yararlanmaları yönünde çağrı yaptı.

Temassız kart nedir?
Şu anda toplu taşıma araçlarında kullanılan temassız elektronik kart doldur-boşalt esasına göre çalışıyor. Akbil gibi devamlı doldurularak bozulana ya da kırılana kadar kullanılabiliyor. Tarifesi abonmandan farklı olan temassız kartla aktarma özelliği, öğrenci indirimi, özürlü geçişi, saat bazlı indirim, mesafe bazlı ücretlendirme yapılabiliyor. Temassız kart yaklaştır-geç mantığıyla çalıştığı için otobüslerdeki geçiş cihazlarına yaklaştırmak yeterli oluyor. Böylece duraklardaki bekleme süresini kısaltarak ulaşımın hızını artırıyor. Temassız kart, Akbil’de olduğu gibi 2 saat içerisinde 5 aktarma imkanı sunuyor. 

0 yorum:

Yorum Gönder