Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

22 Ağustos 2011 Pazartesi

33. Avrasya Maratonu 16 Ekim 2011 (33rd Intercontinental Eurasia Marathon 16 October 2011 )

33. uluslararası avrasya maratonu kayıt, 33. avrasya maratonu nerede yapılacak, avrasya maratonu güzergahları, 33. avrasya maratonu hangi yollarda yapılacak, 33. avrasya maratonu ne zaman yapılacak, avrsaya maratonları tarihçesi, avrasya maratonları ne zamandan beri yapılıyor, ilk avrasya maratonu ne zaman yapıldı?, avrasya maratonu halk koşusu kaç metre,
AVRASYA MARATONU TARİHÇESİ
 
İstanbul Avrasya Maratonu, ilk olarak Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya maraton fikri, 1978 yılında ertesi yıl bir grup Alman turistin İstanbul’u ziyaret edeceği haberiyle alevlendi. Bu turistlerin özelliği gittikleri ülkelerde Maraton koşuyor olmalarıydı. Son olarak Mısır’da Nil Maratonu’nu koşan bu turistlerin ziyareti Avrasya Maratonu fikrinin hayata geçirilmesini hızlandırmış oldu. 1979 yılında gelen Alman turistlerin yanında ülkemizin elit atletleri de davet edilerek organizasyona resmiyet kazandırıldı. Parkur ve trafikle ilgili işlemler halledildikten sonra gerekli olan bütün hazırlıklar tamamlandı. Toplamda 74 kişinin katıldığı ve turist gruptan da 34 kişinin katılımıyla Boğaziçi Köprüsünün 700 metre gerisinden ilk Avrasya Maratonu için start verildi. Boğaziçi Köprüsü ilk kez 1 Nisan 1979 günü yerli ve yabancı atletlerden oluşan ekiple koşulmaya başlandı. Tarihte ilk kez iki kıta arasında bir yarış koşulmuş oldu. 

1979 yılında koşulan bu yarışın galibi 2:35:39’luk derecesiyle Zonguldaklı atlet Hasan Saylan olmuştu. Maraton; 10, 20 ve 42 kilometrelik 3 bölümden oluşurken ayrıca 15 kilometrelik bir yürüyüş etabı daha eklenerek 4 farklı etaba çıkarıldı. Büyük yankı uyandıran ilk yarışın ardından Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ve Atletizm Federasyonu yarışın geleneksel bir boyut kazanması için çaba sarf ettiler.

Kıtalararası Avrasya Maratonu başladığı günden bu yana tam üç defa güzergah değiştirdi. Son yıllarda Maraton, 15 Km, 8 Km ve Halk Yürüyüşü olarak 4 farklı güzergahta koşulan maraton, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organizatörlüğünde düzenlenmektedir. Türkiye'de uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder