Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

30 Temmuz 2011 Cumartesi

Sıcak Çarpması Belirtileri, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirdiği son günlerde sıcak çarpması vakaları bir hayli arttı. Sıcak Çarpmasının Belirtileri
Uzmanlar, belirtilerin el ve ayaklarda gerçekleşen şişlikler, kas ağrıları, kol ve bacakta güçsüzlük, bulantı, kusma, hafif baş ağrısı, bazen de ishal şeklinde olabileceğini söylüyor. Sıcak çarpmasından şüphelendiğimiz kişiyi en kısa sürede hastaneye ulaştırmak şart. Ancak o zamana kadar yapılabilecekler de var.
Peki İlk Yardım Olarak Ne Yapılabilir?

Hastanın kıyafetlerini çıkartıp vücudunu nemlendirmeli veya ıslatıp bir vantilatör yardımıyla serinlemesini sağlanmalı. Eğer şuuru açık ve su içebiliyorsa mutlaka su içirilmesi gerekir.
Kimler Daha Dikkatli Olmalı?
Uzun süreli ilaç kullananlar ve kronik hastalığı olanlar sıcaktan mutlaka korunması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle şeker hastalarının büyük risk altında olduğunu, sıvı dengelerini daha iyi ayarlamaları gerektiğini, bu insanların uzun süre susuz kalmamaları gerektiğini aksi takdirde şeker komasına girebileceklerini belirtti.
Anti depresan kullananların ise, kullandıkları ilaçların sıcak çarpması bulgularını baskılayabileceğinden ve daha da şiddetlenmesine sebep olabileceğinden bahsediliyor.
Yaşlılar ve bebekler de, vücut ısısını dengeleyemedikleri için sıcaktan çabuk etkileniyor.
Koruyucu Önlem Olarak Tavsiyeler
Sıcakdan korunmak için, güneş ışınlarının en etkin olduğu saatlerde dışarı çıkmamak, zorunlu durumlarda ise ince kıyafetler, şapka ve şemsiye kullanmak gerekiyor. Ve tabi ki bol su içmeyi unutmamak şart.

0 yorum:

Yorum Gönder