Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

29 Temmuz 2011 Cuma

Ramazan ve Çocuk

ramazan ayı, dini bilgiler, çocukta din eğitimi, çocuk ve dini eğitim, sureler ve dualar, surelerin okunuşları ve anlamları, duaların okunuşları ve anlamları

Bu seneki Ramazan ayı yaza denk geldiğinden ötürü; bu sıcakalarda çocuklarımızın oruç tutması oldukça zor. Buna rağmen çocuğunun dini eğitimini önemseyen anne babalar için çareler yok değil. Örneğin çocuklarımıza dini bilgiler öğreterek, onları Ramazan ayının uhrevi iklimine sokabiliriz.

Bu düşünceler ile; çocuklarımızın ilköğretim yılları boyunca öğrenecekleri sureleri anlamlarıyla beraber ezberletmemiz oldukça faydalı olacaktır. Surelerin Arapçalarının yanında Türkçelerini de öğrenmeleri; hem ne okuduklarını bilmeleri açısından yararlı olacaktır hem de çocuklarımızın ezberlemesini daha da kolaylaştıracaktır. Bizler de çocuklarımızla birlikte, namaz sureleri de dediğimiz buu surelerin Türkçelerini ezberlersek; hem çocuklarımıza öğrenme aşkı gelir hem de okuduğumuz surelerin ne anlattıklarını gecikmeli olarak öğrenmiş oluruz.

Çocuklarımıza öğretebileceğimiz dualar ve sureler:

Dualar

Sureler
Kafirun Suresi ve Anlamı
Nasr Suresi ve Anlamı
Tebbet Suresi ve Anlamı
Felak Suresi ve Anlamı
Nas Suresi ve Anlamı
Kadir Suresi ve Anlamı

Çocuklara Yönelik Dini Şiirler
Çocuklar İçin Cami Boyama Sayfaları

2015 Yılı Fitre Miktarı İçin Tıklayınız

Ramazan ayında salavat getirmek de hem Peygamber hem de dini alimlerin söyledikleri üzere, büyük sevapları olan ve yapılması teşvik edilen bir ibadettir. Hem çocuklarımız hem biz; salavat getirerek Peygamberi bol bol anabiliriz. Hatta bunu bir yarışma hâline getirip; "Şu kadar salavata, şu kadar ödül!" dersek; çocuklar bu işi daha da kabullenir ve istekle yaparlar.

Salavatın birçok çeşidi vardır. Genel olarak kullanılan salavat şudur: 
"Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidinâ Muhammed."

Peygambere Salavat Getirmenin Faziletleri İçin Tıklayınız
Tüm Dini Konular İçin Tıklayınız

0 yorum:

Yorum Gönder