Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

31 Temmuz 2011 Pazar

Orucun Fidyesi (Soru - Cevap)

SORU: Fidye ne demektir?
 CEVAP: Fidye, fakir bir kimseyi sabah ve akşam doyuracak miktarda günlük yiyecek demektir. Oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlı ile, iyileşme ümidi olmayan hastalar, ramazan ayının her günü için bir fidye verirler. Fidyenin tutarı aynen fitre kadardır(Şafiilere göre fidye bir avuç miktarıdır). Fidye gıda maddesi veya para olarak verilebileceği gibi yemek olarak da verilebilir(Şafiilere göre fidye yalnız gıda maddesi olarak verilebilir. Yemek olarak verilemeyeceği gibi değeri de verilmez).
 

 SORU: Fidye ne zaman verilir?
 CEVAP: Fidye, Ramazan başında verilebileceği gibi Ramazanın içinde veya sonunda da verilebilir.
 
 SORU: Kişi bir aylık Ramazan fidyesini bir fakire verebilir mi?
 CEVAP: Evet, kişi bir aylık Ramazan fidyesini ayrı ayrı fakirlere verebileceği gibi topluca bir fakire de verebilir.
 
 SORU: Kendisini şeyh-i fani sanan yaşlı ile iyileşmeyeceğini sanan hasta fidye verdikten sonra oruç tutmaya güç kazansalar tutamadıkları orucu kaza etmeleri gerekir mi?
 CEVAP: Evet, bu durumda tutamadıkları oruçları kaza etmeleri gerekir. Önceden verdikleri fidyeler nafile hükmüne geçer(Şafiilere göre kaza etmeleri gerekmez).


Önemli Not: Diyanet İşleri Başkanlığı; 2012 yılı için fidye miktarını 8,5 TL olarak belirlemiştir. Bu miktarın altına inilmemesi hayırlıdır. Fakat üst sınır yoktur. 8,5 TL'den az olmamak kaydıyla istenilen tutarda verilebilir. 

Tüm Dini Konular İçin Tıklayınız

0 yorum:

Yorum Gönder