Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

31 Temmuz 2011 Pazar

Oruçta Niyet (Soru - Cevap)

SORU: Oruca nasıl niyet edilir?
 CEVAP: Oruca kalben niyet etmek yeterlidir. Ancak kalp ile yapılan bu niyetin dil ile de söylenmesi müstahaptır. "Niyet ettim ramazan-ı şerifin yarınki orucuna" denmesi gibi.
 

 SORU: Oruca ne zaman niyet edilir?
 CEVAP: Niyet zamanı itibariyle oruçlar ikiye ayrılır:
 1- Güneşin batışından itibaren gündüz kaba kuşluk vaktine kadar niyet edilen oruçlar: Vaktinde eda edilen ramazan orucuyla zamanı belirli adak ve nafile olarak tutulan oruçlardır. Gündüz edilen niyetin geçerli olması fecirden sonra yiyip-içmemeye ve orucu bozan bir şey yapmamaya bağlıdır.
 
 
 2- Fecirden önce niyet edilmesi gereken oruçlar; kaza edilen ramazan orucuyla her çeşit kefaret orucu, başlanıp da bozulan nafile oruçların kazası ve zamanı belirtilmeksizin adanan oruçlar(Durer, 1/197. Şafiilere göre farz oruçlar (ramazanın edası, kazası, kefaret ve adak oruçlar) da fecirden önce niyet etmek şarttır. Nafile oruçlarda ise zeval (öğle) vaktine kadar niyet edilebilir).
 
 SORU: Sahura kalkmak niyet yerine geçer mi?
 CEVAP: Evet, oruç tutmak maksadıyla sahura kalkmak niyet yerine geçer.
 
 SORU: Bütün ramazan ayı için bir niyet yeterli midir?
 CEVAP: Hayır, ramazanda her günün orucu için ayrı ayrı niyet etmek şarttır. Çünkü araya geceler girmektedir. Ayrıca her günün orucu başlıbaşına bir ibadettir(Malikilere göre yeterlidir).
 
 SORU: Bir kimsenin yaptığı niyetinden dönmesi geçerli olur mu?
 CEVAP: Oruca geceden niyet eden bir kimsenin fecir doğmadan niyetinden dönmesi geçerlidir. Fakat gündüzleyin niyet edenin niyetinden dönmesi geçerli değildir.
 
 SORU: Bir kimse orucu bozmaya niyetlenirse orucu bozulur mu?
 CEVAP: Hayır, orucu bozan bir hal olmadıkça sadece orucu bozmaya niyetlenmekle oruç bozulmaz.
 
 SORU: Bir kimse ramazanda başka bir vacip oruca niyet ederse ramazan orucuna niyet etmiş sayılır mı?
 CEVAP: Evet, bu durumda kişi ramazan orucuna niyet etmiş sayılır. İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed'e göre bu hususta mukim ile yolcu arasında fark yoktur. Fakat İmam-ı Azam'a göre ise bu durumda yolcu niyet ettiği vacip oruç için oruçlu bulunmuş olur. Çünkü onun ramazan orucunu tutma zorunluluğu yoktur.
 Hastanın bu şekildeki niyeti sahih olan görüşe göre ramazan adına olacağı gibi hasta bir yolcunun mutlak olarak yapılacak niyetleri de ramazan orucu için yapılmış sayılır(Şafiileri göre misafir veya hasta olan bir kimse ramazanda başka bir oruca niyet ederse orucu sahih olmaz.(el-Fıkhu'l İslami,2/643).

Tüm Dini Konular İçin Tıklayınız  

1 yorum:

Adsız dedi ki...

işime yarayan tek bir bilgi bile yokkk

Yorum Gönder