Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

26 Temmuz 2011 Salı

Marmara Denizi'nde 42 Artçı Sarsıntı Kaydedildi

İSTANBUL - Marmara Denizi'nde dün akşam meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından 42 artçı sarsıntı kaydedildi.


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, dün saat 20.57'de meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Marmara Denizi olarak belirlendi.
Tekirdağ açıklarında meydana gelen 5.2 büyüklüğünde deprem, Edirne ve Kırklareli'de de hissedildi. Deprem, Edirne ve Kırklareli'de vatandaşlarda kısa süreli panik yaratsa da herhangi bir hasara ve yaralanmaya yol açmadı.
Deprem sonrası bazı vatandaşlar tedbir amacıyla evlerinden çıkarken, telefon hatlarında fazla yüklenmeden dolayı kısa süreli sorun yaşandı.
42 ARTÇI SARSINTI
Marmara Denizi'nde dün akşam meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından, BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi tarafından 42 artçı sarsıntı daha kaydedildi. Artçı sarsıntıların en büyüğü 3,6 olarak ölçüldü.
DEPREME UZMANLAR NE DEDİ?
Öte yandan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Marmara Denizi, Marmara Ereğlisi güneyinde saat 20.57'de meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremi ''orta şiddette'' bir deprem olarak nitelendirerek, depremin sahil kesimleri ve yakın çevresinde daha güçlü hissedildiğini ifade etti. Kalafat, Marmara Ereğlisi güneyinde denizin tam ortasında meydana gelen depremin 3-4 yılda bir olmasının normal olduğunu belirterek, ''Bu deprem esasında Marmara Denizi'nin normal bir aktivitesidir. Şu an için korkulacak bir durum söz konusu değildir. Vatandaşlarımıza sakin olmalarını tavsiye ederim'' diye konuştu.  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar ise depremle ilgili olarak, ''Bu, yüzey kırığı ve yapılarda hasar oluşturmamakla beraber ciddiye alınması gereken bir deprem'' dedi.
ÖNCÜ DEĞİL
KRDAE Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yılında da aynı bölgede şiddeti 4'ün üzerinde bir deprem daha meydana geldiğini hatırlatarak, ''Marmara Denizi'nin içerisinde yaklaşık 2,5 yılda bir 4'ün üzerinde bir deprem olur. Yaklaşık 4-5 yılda bir de bu büyüklükte bir deprem olur'' dedi. Bu depremin, Marmara'da olası büyük bir depremin öncüsü şeklinde yorumlanamayacağını vurgulayan Kalafat, ''Biz bu bölgede zaten bir deprem bekliyoruz. Gelecek yıllar için 1999 depreminden sonra Marmara bölgesinde bir deprem bekleniyor ama bu depremi onun bir öncüsü gibi nitelendirmek mümkün değil. Ama bu deprem, Marmara Denizi'nin içerisindeki fayların diri olduğunun bir göstergesi. Zaten bunu biz biliyoruz'' diye konuştu. Bölgede onlarca deprem olduğunu kaydeden Kalafat, ''Zaten biliyoruz, takip ediyoruz. Bir yıl içerisinde 450'ye yakın bu bölgeden deprem alıyoruz. Küçük boyutta deprem. Dolayısıyla bu yeni bir sonuç, yeni bir bilgi değil'' şeklinde konuştu. Kalafat, bölgede depremden sonra kaydedilen 42 artçı depreme ilişkin de ''Bu çok olağan bir durum ve iyi bir gelişme. Bu durum o depremin o yörede olmuş yerel bir deprem olduğunu ve ondan sonraki sürecin çok doğal olduğunu gösteriyor. Bizim için çok sevindirici ve olumlu bir gelişme bu süreç'' dedi. Bu arada, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden yapılan yazılı açıklamada, depremin sığ odaklı olup özellikle batı Marmara bölgesindeki Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul'da hissedildiği bildirildi. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: ''Bilindiği gibi Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun kuzey kolu, İzmit Körfezi Adalar açıklarından Marmara Denizi'nden geçerek Mürefte-Şarköy'e bağlanmakta ve oradan Saroz Körfezi'ne uzanmaktadır. Bu yüzden, özellikle meydana gelen depremin olduğu bölge, Batı Marmara'nın en aktif yöresi olarak nitelendirilip burada sık aralıklarla hafif ve çok şiddette depremler meydana gelmekte olup 3-4 yılda bir orta büyüklükte depremler kaydedilmektedir.'' Açıklamada, aletsel dönemde deprem bölgesinde meydana gelmiş en etkili depremin 1942 yılındaki 5.6 büyüklüğündeki Marmara Denizi depremi olduğu dile getirildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, 5.2'lik depremin ardından en küçüğü saat 03.43'de 2.5, en büyüğü saat 23.43'de 3.6 olmak üzere 42 artçı sarsıntı kaydedildi.                
KILIÇDAROĞLU: YAPILAN ÇALIŞMALAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümeti zaman kaybetmeden depremle ilgili sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdığını bildirdi.  Kılıçdaroğlu, dün Marmara Denizi'nde meydana gelen deprem nedeniyle mesaj yayımladı.  ''Başta İstanbul olmak üzere, deprem kuşağında yaşayan milyonlarca vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum'' diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: ''Dün Marmara bir uyarıda bulundu. Beni unutmayın, benim adım deprem, dedi. Bu sesi öncelikle duyması gereken hükümettir. AKP hükümetini hiç zaman kaybetmeden  depremle ilgili olarak yaptıkları çalışmaları, aldıkları önlemleri acilen gözden geçirmeye, bugüne kadar almaları gereken, almadıkları önlemleri, yapmaları gereken yapmadıkları çalışmaları yapmaya, yani sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye çağırıyorum. Bu konuda hükümetin atacağı her adımı, olumlu her çalışmayı sonuna kadar destekleyeceğimizi belirterek, başta İstanbul olmak üzere Marmara'yı kuşatan deprem bölgesindeki milyonlarca vatandaşımıza, kardeşimize dün geceki deprem nedeniyle geçmiş olsun dileklerimle birlikte, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.'' 

0 yorum:

Yorum Gönder