Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

29 Temmuz 2011 Cuma

Manik Bozukluk - Psikiyatrik Rahatsızlıklar

Manik Bozukluk
Manik Bozukluk, iki ayrı kelime ile tarif edilebilir: HIZLANMA VE YÜKSELME.

Birden, Manik davranış bozukluğu gösteren insanlar normal insanların yaptıklarını onlardan daha hızlı yapmaya başlarlar. Düşünme ve konuşmalarında hız artmıştır ve takip etmekte zorlanırız. Bir konudan diğerine hızla geçerler atlaya atlaya giderler buna "Çağrışımlar da gevşeme" denir. "Çağrışımlarda gevşeme" düşünce sıçraması olarak da ifade edilir.
Düşüncenin biçimine ilişkindir ve kişi çağrışım seçmede zorlanır. Mani de düşünce biçiminde "Büyüklük hezeyanı" bulunur. Kişi güçlü, kuvvetli her şeye kafası çalışır, sanki her konuda uzmandır yükselmiş bir kendine güven her şeyi çözeceğine inanma (Omnipotans) vardır. Sürekli kesiflerinden ve icatlarından bahsederler (ama bunlar akil hastası boyutunda görülmezler) Büyüklük hezeyanları, Parapsikolojik düşünceler, hızlı zengin olma idealleri vardır. Bu düşünceleri zayıf da olsa bir bir temele oturtabilir ve gerçekle açıklayabilirler. Realist boyuttadır. Bazen SANRI boyutuna varabilir.

MANIK BOZUKLUK tedavi görmezse kişide Psikotik gerileme ile birden düşüncenin birbirinden kopması (SIZOFRENIK) görülebilir Psikotik belirtiler Manik Atağın ağırlığına bağlıdır. Süre ile de ilgilidir.
MANIK BOZUKLUK geçiren kişi devamlı bir hareket haline geçer, aşırı abartılı coşku, uzun süre oturamama, yerinde duramama, uyku ihtiyacının azalması (ve bu durumdan şikâyet etmez.) Geceleri projeler üretip durur Genel bir hareketlilik ve huzursuzluk hali, çabuk öfkelenme, uçarı bir hal, öfkelendiğinde hemen olumsuz duyguların ortaya dökülüşü vardır. Huzursuzluk tedirginlik davranışlarında yaygındır.

Psikotiklerin, şizofreniden MANIK BOZUKLUK geçiren kişiyi ayırmak önemlidir. Manideki insan bütündür. Şizofren gibi dağılmış, yaralanmış ve parçalanmış değildir. Manik insanların kendilerine aşırı güvenleri görülür oysa şizofren dağınıktır. Şizofrendeki halisünasyonlar ve illüzyonlar manide görülmez. Manik insanlar bizi güldürürler şizofren ise ürkütür ve korkuturlar, içe kapanık ağır yavaş kendini takip eden tehdit eden kişiler olduğunu iddia ederler. Duyguları fakirdir duygu ile düşünceyi bağlayamazlar kopuktur.

Manik Bozukluk damdan düşer gibi değimi gibi hızla gelişir, sosyal ilişkiler kurabilen insanlardır.

Manik Bozukluk tetikleyici bir durumla ortaya çıkabilir. Depresyon yaratacak bir durumda, depresyona düşmemek için sıçramak yükselmek ve hamle yapmaktır. Yani Manik bozukluk depresyona karşı ortaya çıkan bir savunma davranışıdır. Kişinin Manik savunması ilaçla tedavi edildiğinde depresyon ortaya çıkar. Depresyon bir problemi çözmemekten çok bir durumda kendine saygı duymamaktan oluşur ve kişi ben şöyleyim ben böyleyim savunması ile tutunur kendini çaresiz hissettiği bir durumda, ortalığı bir sürü gürültülü düşünme ve davranışla doldurur ve çevresini etkilemeye çalışır.
Manik Bozukluk geçiren kişiler genelde çekingen, bağımlı kişilik yapısına sahiptir. Sevgi açlığı çekerler. Kendileri ile ilişkileri kopuktur, ne yapmak istediklerini değil, Başkalarının onlardan ne istediği önem kazanmıştır Sevgi toplamak ve beğenilmek adına ben güçsüz değilim, zayıf değilim(İnkâr) sıkışmışlığı vardır. Kendilerinden yüksek beklentileri vardır.

Bu kişileri Manik Atağa götüren bir durum karsısında çaresizlik kabullenme sorunları vardır, kendilerine nefes aldırmayarak bir yüklenmeleri vardır. Bir yasam güçlüğünü çözemeyebiliriz ya da azını çözebiliriz. Manik Atağa giden kişiler çözemeyen kendine tahammül edemez, kendine saygı duyamaz ve kendini bu durumda KABULLENEMEZ.
Manik Bozukluk tamamen iyileşebilen bir hastalıktır arkadan gelen depresif bozukluk da ilaç tedavisi + Psikoterapi uygulanır...

0 yorum:

Yorum Gönder