Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

26 Temmuz 2011 Salı

İSMEK Hakkında Genel Bilgiler

İSMEK Hakkında Genel Bilgiler
1-)          İSMEK nedir?
                İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları İSMEK, "örgün eğitim sistemi dışında planlı, programlı ve sistemli olarak yürütülen bir eğitim şekli" olarak tanımlanan "yaygın eğitimin ilkeleriyle gerçekleştirilen bir yetişkin eğitimi organizasyonu"dur.
2-)          İSMEK hangi kuruma bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir?
                İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı, Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olarak İstanbullulara ücretsiz eğitim hizmeti vermektedir.
3-)          İSMEK ne tür hizmetler sunmaktadır?
İSMEK’te istihdama yönelik mesleki teknik eğitimlerin yanı sıra, el becerilerini geliştirmeye yönelik el sanatları eğitimleri, geleneksel Türk - İslam sanatları eğitimleri, bilgisayar teknolojileri ve dil eğitimleri, spor eğitimleri, sosyal ve kültürel eğitimler  ve müzik eğitimleri vermektedir. Seçilen belli bir konu üzerinde bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı kısa de İSMEK'in eğitimleri içinde yer almaktadır. Ayrıca İSMEK, sanat ve mesleki eğitimlerinin yanı sıra güncel, sosyal, kültürel, ailevi ve benzeri konularda, onları hayata hazırlayıcı, motive edici, kentini tanıtıcı, yaşam standartlarını yükseltici konularda seminerler düzenlemektedir. Tüm İstanbulluların katılımına açık bu seminerler devam etmektedir.
4-)          İSMEK, sunduğu hizmetler karşılığında ücret alıyor mu?
218 kurs merkezinde 123 branşta verilen eğitimlerin tamamı ücretsizdir. Ayrıca seminer ve söyleşilerin de tümünden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.
5-)          İSMEK'te kursiyer olma şartı nedir?
                Zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış  her İstanbullu İSMEK kursiyeri olabilmektedir. Buna göre İSMEK’te kursiyer alt yaş sınırı 16’dır. Üst yaş sınırı ise yoktur.
6-)          İSMEK'te eğitim süresi ne kadardır?
                Kayıtlar her yıl Eylül ayında yapılmakta; dersler Ekim'de başlamaktadır. Haziran ayında ise eğitim dönemi sona ermektedir. MEB’nın belirlediği kurallar çerçevesinde 3,5 aydan 10 aya kadar süren eğitimlerin yanı sıra bazı branşlarda tekamül kursları verilmektedir. Ayrıca İSMEK, 2005-2006 eğitim döneminde bir ilke imza atmış ve 2 yıllık akademik seviyede özel eğitim programlarına başlamıştır. İSMEK’te Müzik ve Türk İslam Sanatları olmak üzere iki ana alanda, branşlarında akademik kariyer ve isim sahibi uzman usta öğreticiler tarafından 2 yıl süreli eğitimler verilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder