Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

31 Temmuz 2011 Pazar

Einstein'ın Dil Çıkardığı Fotoğrafın Hikayesi

einstein neden dil çıkardı, aynştayn neden dil çıkardı, einstayn neden dil çıkardı, ayınşıtayn neden dil çıkardı, einstein, einstein fotoğrafı, einstein fotoğrafta neden dil çıkardı, dil çıkardığı fotoğrafın aslı, einstein'in dil çıkardığı fotoğrafın orijinali

Albert Einstein'in kameralara dil çıkardığı fotoğrafı şüphesiz en meşhur olanıdır. Peki Einstein neden fotoğrafçılara dil çıkarmıştı? İşte bilimadamının en ünlü fotoğrafının hikayesi:


Fotoğraf, 14 Mart 1951'de Einstein'ın 72. yaş gününde, UPI fotoğrafçısı Arthurr Sasse tarafından çekilmişti.

Einstein'in, bir organizasyon dönüşü sırasında, peşini bırakmayan fotoğrafçılar tarafından sürekli kameraya gülümsenmesi isteniyordu. O gün defalarca kameralara gülümsemek zorunda kaldıktan sonra "Bu kadarı yeter" diye gazetecilere bağırdı; ancak onları vazgeçiremediğini anlayınca bu sefer dilini çıkardı...

İşin ilginç yanı, bu fotoğrafın orijinalinden kesilmiş olmasıdır.
Aslında burda Einstein, eşi ve Dr Frank Aydelotte ile birlikte bir arabanın arka koltuğunda oturmaktadır. Fakat ünlü bilimadamının bu fotoğrafı çok sevdiği ve sadece yüzünün olduğu bölümü kesip çoğalttıktan sonra arkadaşlarına kart attığı söylenmektedir.
Böylece fotoğraf en ünlülerinden biri haline gelmiştir.

Ayrıca 19 Haziran 2009'da orijinal fotoğraf bir açık arttırmada 74.324 dolara satılmış ve Einstein'ın en pahalı fotoğrafı olmuştur.
Fotoğrafın orijinali budur:

0 yorum:

Yorum Gönder