Blogger templates


Sitemizi Facebook'ta Beğenin

31 Temmuz 2011 Pazar

Bayram Namazı (Soru - Cevap)

 SORU: Bayram namazı ne zaman kılınmaya başlanmıştır?
 CEVAP: Bayram namazı hicretin ikinci yılında kılınmaya başlanmıştır. Meşruiyeti Kitap, Sünnet ve İcma' ile sabittir.


 SORU: Bayram namazının hükmü nedir?
 CEVAP: Bayram namazının hükmü vaciptir(Şafiilere göre sünnettir).
 
 SORU: Bayram namazının vacip olmasının delili nedir?
 CEVAP: "Rabbin için, namaz kıl ve kurban kes"(Kevser, 2) mealindeki ayet-i kerime ile Peygamber Efendimizin devamlı kılması ve kıldırması bayram namazının vacip olmasının delilidir.

 SORU: Bayram namazı kimlere vaciptir?
 CEVAP: Bayram namazı kendisine cuma namazı farz olan herkese vaciptir(Şafiilere göre bayram namazını kılmak, mukim, yolcu, erkek ve kadın herkes için sünnettir).
 
 SORU: Bayram namazının şartları nelerdir?
 CEVAP: Cuma namazının sahih olması için gerekli şartlar bayram namazının sıhhati için de gereklidir. Ancak cuma namazı için hutbe okumak farz, bayram namazı için sünnettir.

 SORU: Bayram namazı ne vakit kılınır?
 CEVAP: Bayram namazı bayramın birinci günü güneşin bir veya iki mızrak boyu yükselmesinden zeval vaktine kadar olan süre içinde kılınır.

 SORU: Bayram namazı nasıl kılınır?
 CEVAP: Cemaat halinde kılınan bayram namazı için ezan veya kamet yapılmaksızın imam iki rekât Ramazan veya Kurban Bayramı namazına niyet eder. Cemaat de " iki rekât bayram namazına uydum hazır olan imama" diye niyet eder, "Allahüekber" diyerek iftitah tekbiri getirilir ve eller bağlanır. Hep birlikte sessizce "Sübhaneke" okunur. Sonra imam açıktan cemaat ise sessizce "Allahüekber" diye üç kere tekbir getirir. Tekbirlerde eller yukarı kaldırılıp ondan sonra yanlara salıverilir ve tekbirler arasında üç tesbih miktarı durulur. Üçüncü tekbirden sonra yine eller bağlanır. İmam sessizce "Euzü" ve "Besmele" den sonra açıktan fatiha süresi ve bir miktar da Kur'an-ı Kerim'den okur ve yine açıktan "Allahüekber" diyerek rüku ve secdelere girer. Cemaat de sessizce  tekbir alarak imama uyar. Sonra yine tekbir getirerek ikince rekâta kalkılır. İmam sessizce besmeleden sonra yine açıktan fatiha ile bir miktar daha Kur'an okur. Tekrar üç defa eller kaldırılarak birinci rekâtta olduğu gibi üç tekbir alınır(Şafiilere göre birinci rek'atta yedi, ikinci rek'atta 5  tekbir getirilir ve tekbirler her iki rekâtta da kıraattan önce alınır). Bundan sonra yine imam açıktan cemaat de sessizce "Allahüekber" diye tekbir getirerek rükû ve secdelere varılır. Sonra da oturulup "tahiyyat, salli barik ve rabbena" duası sessizce okunarak selam verilir.
 İmam bundan sonra minbere çıkarak hutbe okur. Arkasından dua edilerek namaz tamamlanmış olur.

Tüm Dini Konular İçin Tıklayınız

0 yorum:

Yorum Gönder